Niepłynności w mowie u dzieci

Przyjmuje się, że nawet 5% dzieci przechodzi przez okres niepłynności w mowie. Charakterystycznymi objawami są powtórzenia sylab, przeciągnięcia  głosek, oraz nie kontrolowane pauzy.

Niepłynność w mowie u dziecka to jeszcze nie jąkanie, pierwsze oznaki dotykają dzieci między 2 a 4 rokiem życia, czyli w okresie kształtowania się mowy.

Nie ma jednego czynnika odpowiedzialnego za wyzwolenie niepłynności w mowie.  Przypadłość ta dotyka najczęściej osoby, które mają ku temu dyspozycje warunkowane biologiczne. Badania pokazują, że małe dzieci są świadome swoich trudności już ok 3 roku życia. Nie oznacza to jednak, że z tego powodu zaczną mniej mówić. Większość dzieci pierwszy etap niepłynności w mowie traktuje jako swój sposób mówienia, mimo okresowych trudności komunikują się z otoczeniem.

Wystąpienie u dziecka niepłynności to trudne doświadczenia dla rodzica. Na początku może on nie wiedzieć jak reagować. Chce pomóc swojemu dziecka, szuka informacji, podejmuje strategie, które wydają się słuszne, a mimo to dziecko jąka się bardziej i więcej.  Nie szukajmy wtedy winy w sobie. Falowanie niepłynności w mowie, nasilanie się i zmniejszanie jest zjawiskiem wpisanym w patomechanizm tej przypadłości. Mowa dziecka przypomina wtedy jazdę kolejką górską. Jest szybka, trudna do opanowania, wywołuje przy tym wiele emocji.

U nawet 4% dzieci objawy ustępują w sposób samoistny.  U 1% dzieci niepłynność w mowie utrwala się i przechodzi w jąkanie. Im dłuższy jest czas kiedy utrzymują się symptomy niepłynności, tym rokowania na ich wycofanie maleją. Jeśli jako rodzic zauważymy u dziecka objawy, które wywołują w nas  zaniepokojenie reagujmy. Nie czekajmy licząc na to, że jąkanie samo przejdzie, ponieważ  tego nie wiemy.

Widząc, że nasze dziecko doznaje trudności pomóżmy mu. Omówmy się na wizytę u specjalisty. Sięgnijmy po dostępne w sieci poradniki. Skorzystamy z rozwijających się w Polsce grup wsparcia dedykowanych dla rodziców.


To pierwsza część poradnika dla rodziców opracowanego przez zespół Ośrodka Terapii Jąkania w Lublinie. W kolejnej przyjrzymy się jąkaniu u dzieci starszych.

Komentarz